Pie-chart I shows the distribution of students who appeared in Board examination from schools A, B, C, D and E and pie-chart II shows the distribution of students who passed the examination from these schools. Read both these pie-charts and answer the question :

qImage68188a9a8339b71194399e6b

The total number of students who failed from schools B and D is what percent of the total number of students who passed from schools A and C?

This question was previously asked in
CBSE Superintendent Official Paper (Held On: 20 Apr, 2025)
View all CBSE Superintendent Papers >
  1. \(10\frac{1}{3}\)%
  2. 12%
  3. \(13\frac{1}{3}\)%
  4. 15%

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : \(13\frac{1}{3}\)%
Free
ST 1: Current Affairs and General Awareness
6.3 K Users
20 Questions 60 Marks 20 Mins

Detailed Solution

Download Solution PDF

Calculation:

Pie-chart I shows the distribution of students who appeared in Board examination from schools A, B, C, D and E.

Total number of Students appeared = 1800

School A appeared = 17% of 1800 = 0.17 × 1800 = 306

School B appeared = 18% of 1800 = 0.18 × 1800 = 324

School C appeared = 20% of 1800 = 0.20 × 1800 = 360

School D appeared = 21% of 1800 = 0.21 × 1800 = 378

School E appeared = 24% of 1800 = 0.24 × 1800 = 432

Pie-chart II shows the distribution of students who passed the examination from these schools.

Total number of Students passed = 1500

School A passed = 15% of 1500 = 0.15 × 1500 = 225

School B passed = 18% of 1500 = 0.18 × 1500 = 270

School C passed = 21% of 1500 = 0.21 × 1500 = 315

School D passed = 24% of 1500 = 0.24 × 1500 = 360

School E passed = 22% of 1500 = 0.22 × 1500 = 330

Number of failed students = Number of appeared students - Number of passed students

Students who failed from School B = Students appeared from B - Students passed from B

⇒ Failed from B = 324 - 270 = 54

Students who failed from School D = Students appeared from D - Students passed from D

⇒ Failed from D = 378 - 360 = 18

Total students who failed from schools B and D = Failed from B + Failed from D = 54 + 18 = 72

Total students who passed from schools A and C = Passed from A + Passed from C = 225 + 315 = 540

Required percentage = \(\frac{\text{Total failed from B and D}}{\text{Total passed from A and C}}× 100\)

⇒ Percentage = (72/540) × 100

⇒ Percentage = 720/54

⇒ Percentage = 40/3

⇒ Percentage = \(13\frac{1}{3}\)%

∴ The correct answer is option 3.

Latest CBSE Superintendent Updates

Last updated on May 14, 2025

-> CBSE Superintendent Final Answer Key and Cut Off are out on the official website of CBSE.

->CBSE Superintendent Result is out on the official website.

-> Earlier, The CBSE Superintendent 2025 Provisional Response Sheet had been released on 29th April 2025 at the official portal.

-> The CBSE Superintendent 2025 Exam was conducted on 20th April 2025.

-> Eligible candidates had submitted their applications online between January 2nd and 31st, 2025.

-> The selection process includes written examination and document verification.

-> This position entails managing administrative and operational duties within the board, requiring excellent organizational skills to ensure the seamless execution of academic and administrative functions.

More Double Pie Questions

More Pie Chart Questions

Get Free Access Now
Hot Links: real cash teen patti teen patti master old version teen patti master 51 bonus