Double Pie MCQ Quiz - Objective Question with Answer for Double Pie - Download Free PDF

Last updated on Jun 3, 2025

Latest Double Pie MCQ Objective Questions

Double Pie Question 1:

Pie-chart I shows the distribution of students who appeared in Board examination from schools A, B, C, D and E and pie-chart II shows the distribution of students who passed the examination from these schools. Read both these pie-charts and answer the question :

qImage68188a9a8339b71194399e6b

The total number of students who failed from schools B and D is what percent of the total number of students who passed from schools A and C?

  1. \(10\frac{1}{3}\)%
  2. 12%
  3. \(13\frac{1}{3}\)%
  4. 15%

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : \(13\frac{1}{3}\)%

Double Pie Question 1 Detailed Solution

Calculation:

Pie-chart I shows the distribution of students who appeared in Board examination from schools A, B, C, D and E.

Total number of Students appeared = 1800

School A appeared = 17% of 1800 = 0.17 × 1800 = 306

School B appeared = 18% of 1800 = 0.18 × 1800 = 324

School C appeared = 20% of 1800 = 0.20 × 1800 = 360

School D appeared = 21% of 1800 = 0.21 × 1800 = 378

School E appeared = 24% of 1800 = 0.24 × 1800 = 432

Pie-chart II shows the distribution of students who passed the examination from these schools.

Total number of Students passed = 1500

School A passed = 15% of 1500 = 0.15 × 1500 = 225

School B passed = 18% of 1500 = 0.18 × 1500 = 270

School C passed = 21% of 1500 = 0.21 × 1500 = 315

School D passed = 24% of 1500 = 0.24 × 1500 = 360

School E passed = 22% of 1500 = 0.22 × 1500 = 330

Number of failed students = Number of appeared students - Number of passed students

Students who failed from School B = Students appeared from B - Students passed from B

⇒ Failed from B = 324 - 270 = 54

Students who failed from School D = Students appeared from D - Students passed from D

⇒ Failed from D = 378 - 360 = 18

Total students who failed from schools B and D = Failed from B + Failed from D = 54 + 18 = 72

Total students who passed from schools A and C = Passed from A + Passed from C = 225 + 315 = 540

Required percentage = \(\frac{\text{Total failed from B and D}}{\text{Total passed from A and C}}× 100\)

⇒ Percentage = (72/540) × 100

⇒ Percentage = 720/54

⇒ Percentage = 40/3

⇒ Percentage = \(13\frac{1}{3}\)%

∴ The correct answer is option 3.

Double Pie Question 2:

Comprehension:

The pie chart shows the percentage distribution of total number of students in science and commerce department of college in five year [ 2013 to 2017]

6(04)

The pie charts shows the percentage distribution of total number  of students in commerce department of college in five year [ 2013 to 2017].

7(04)

Note –Number of students in 2016 in commerce department is 70 more than the number of students in 2017 in commerce department. In 2017 number of students in commerce department is 40 more than number of students in science department. 

Average number of students in science department in five year is y. Number of students in science department in 2018 is y + 25. Find the number of students in science department in 2018?

  1. 260
  2. 270
  3. 220
  4. 205
  5. 210

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 205

Double Pie Question 2 Detailed Solution

Number of students in commerce department is 70 more than the number of students in 2017.

So, 30%  - 20% = 70

Or, 10% = 70

Or, 100% = 700

So, total number of students in commerce department is 700.

Number of students in commerce department in 2017  is  700 × 20/100 = 140

Number of students in science department in 2017 is 140 – 40 = 100

So, number of student in 2017 in two department together is 140 + 100 = 240.

Total value of pie chart is 100%

So, 12% + x% + 30% + 25% + [x-3]% = 100

Or, 2x = 100 – 12 – 30 -25 +3 = 36

Or, x = 36 /2 = 18

So, Percentage of students in science and commerce department together in 2017 is 18 – 3 = 15%

So, 15% = 240

Or, 100% = [ 240/15] ×100 =1600

Year

Number of students in science and commerce department

Number of students in commerce department

Number of students in science department

2013

1600 × 12/100 = 192

700 ×18/100 = 126

192 – 126 = 66

2014

288

84

204

2015

480

140

340

2016

400

210

190

2017

240

140

100

 

Calculation

Total number of students in science department in five year is 1600 – 700 = 900

So, average is 900 / 5 = 180

So, Number of students in science department in 2018  is 180 + 25 = 205

Double Pie Question 3:

Comprehension:

The pie chart shows the percentage distribution of total number of students in science and commerce department of college in five year [ 2013 to 2017]

6(04)

The pie charts shows the percentage distribution of total number  of students in commerce department of college in five year [ 2013 to 2017].

7(04)

Note –Number of students in 2016 in commerce department is 70 more than the number of students in 2017 in commerce department. In 2017 number of students in commerce department is 40 more than number of students in science department. 

Find the difference between number of students in science department in 2014 and 2015 together and number of students in commerce department in same year?

  1. 330
  2. 380
  3. 320
  4. 420
  5. 960

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 320

Double Pie Question 3 Detailed Solution

Number of students in commerce department is 70 more than the number of students in 2017.

So, 30%  - 20% = 70

Or, 10% = 70

Or, 100% = 700

So, total number of students in commerce department is 700.

Number of students in commerce department in 2017  is  700 × 20/100 = 140

Number of students in science department in 2017 is 140 – 40 = 100

So, number of student in 2017 in two department together is 140 + 100 = 240.

Total value of pie chart is 100%

So, 12% + x% + 30% + 25% + [x-3]% = 100

Or, 2x = 100 – 12 – 30 -25 +3 = 36

Or, x = 36 /2 = 18

So, Percentage of students in science and commerce department together in 2017 is 18 – 3 = 15%

So, 15% = 240

Or, 100% = [ 240/15] ×100 =1600

Year

Number of students in science and commerce department

Number of students in commerce department

Number of students in science department

2013

1600 × 12/100 = 192

700 ×18/100 = 126

192 – 126 = 66

2014

288

84

204

2015

480

140

340

2016

400

210

190

2017

240

140

100

 

Calculation

Total number of students in science department in 2014 and 2015 is 204 + 340 = 544

Total number of students in commerce department in 2014 and 2015 is

84 + 140 = 224

So, required difference 544 – 224 = 320

Double Pie Question 4:

Comprehension:

The pie chart shows the percentage distribution of total number of students in science and commerce department of college in five year [ 2013 to 2017]

6(04)

The pie charts shows the percentage distribution of total number  of students in commerce department of college in five year [ 2013 to 2017].

7(04)

Note –Number of students in 2016 in commerce department is 70 more than the number of students in 2017 in commerce department. In 2017 number of students in commerce department is 40 more than number of students in science department. 

Ratio of number of students in science and commerce department in 2016 is m:n. Find the value 3m + 4n? [ ratio must be lowest integer]

  1. 147
  2. 141
  3. 159
  4. 160
  5. 162

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 141

Double Pie Question 4 Detailed Solution

Number of students in commerce department is 70 more than the number of students in 2017.

So, 30%  - 20% = 70

Or, 10% = 70

Or, 100% = 700

So, total number of students in commerce department is 700.

Number of students in commerce department in 2017  is  700 × 20/100 = 140

Number of students in science department in 2017 is 140 – 40 = 100

So, number of student in 2017 in two department together is 140 + 100 = 240.

Total value of pie chart is 100%

So, 12% + x% + 30% + 25% + [x-3]% = 100

Or, 2x = 100 – 12 – 30 -25 +3 = 36

Or, x = 36 /2 = 18

So, Percentage of students in science and commerce department together in 2017 is 18 – 3 = 15%

So, 15% = 240

Or, 100% = [ 240/15] ×100 =1600

Year

Number of students in science and commerce department

Number of students in commerce department

Number of students in science department

2013

1600 × 12/100 = 192

700 ×18/100 = 126

192 – 126 = 66

2014

288

84

204

2015

480

140

340

2016

400

210

190

2017

240

140

100

 

Calculation

Number of students in science department is 190

Number of students in commerce department is 210.

So, required ratio = 190 : 210 = 19:21 = m : n

So, m = 19, n = 21

So, 3m + 4n =3×19 + 4 ×21 = 141

Double Pie Question 5:

Comprehension:

The pie chart shows the percentage distribution of total number of students in science and commerce department of college in five year [ 2013 to 2017]

6(04)

The pie charts shows the percentage distribution of total number  of students in commerce department of college in five year [ 2013 to 2017].

7(04)

Note –Number of students in 2016 in commerce department is 70 more than the number of students in 2017 in commerce department. In 2017 number of students in commerce department is 40 more than number of students in science department. 

Number of students in arts department in 2014 is 5x + 20. Find the difference between number of student in science and arts department in  2014?

  1. 99
  2. 94
  3. 85
  4. 96
  5. 37

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 94

Double Pie Question 5 Detailed Solution

Number of students in commerce department is 70 more than the number of students in 2017.

So, 30%  - 20% = 70

Or, 10% = 70

Or, 100% = 700

So, total number of students in commerce department is 700.

Number of students in commerce department in 2017  is  700 × 20/100 = 140

Number of students in science department in 2017 is 140 – 40 = 100

So, number of student in 2017 in two department together is 140 + 100 = 240.

Total value of pie chart is 100%

So, 12% + x% + 30% + 25% + [x-3]% = 100

Or, 2x = 100 – 12 – 30 -25 +3 = 36

Or, x = 36 /2 = 18

So, Percentage of students in science and commerce department together in 2017 is 18 – 3 = 15%

So, 15% = 240

Or, 100% = [ 240/15] ×100 =1600

Year

Number of students in science and commerce department

Number of students in commerce department

Number of students in science department

2013

1600 × 12/100 = 192

700 ×18/100 = 126

192 – 126 = 66

2014

288

84

204

2015

480

140

340

2016

400

210

190

2017

240

140

100

 

Calculation

Number of students in arts department in 2014 is 5x + 20 = 5 ×18 + 20 = 110

So, required difference is 204 – 110 = 94

Top Double Pie MCQ Objective Questions

Study the given pie-chart carefully and answer the following question. If scholarship has to be paid out of the donation fund, then what is the percentage of donation fund used for this purpose (rounded off to two decimal places)? 

The entire fund that school gets from different sources is equal to Rs. 10 lakh

SSC Himanshu Akash 07.10.2023 G24SSC Himanshu Akash 07.10.2023 G25

  1. 74.29%
  2. 72.15%
  3. 80.25%
  4. 75.25%

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 74.29%

Double Pie Question 6 Detailed Solution

Download Solution PDF

Calculation:

Total fund got by school = 100% = 1000000

Funds got through donation = 35%

Scholarship paid = 26% 

Required percentage = 26/35 × 100

⇒ 2600/35 = 74.285% ≈ 74.29%

∴ The correct answer is 74.29%.

The following pie charts show the percentage of employees in each department and the percentage of males working in each department.

SSC Himanshu Akash 10.04.2023 G13                  
       Total number of Employees = 5100

SSC Himanshu Akash 10.04.2023 G14
         Total number of Males = 2050

Find the number of females working in the production department.

  1. 36
  2. 40
  3. 32
  4. 24

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 36

Double Pie Question 7 Detailed Solution

Download Solution PDF

Calculation:

Number of employees in production = 5100 × 20%

⇒ 1020

Number of male employees in production = 2050 × 48%

⇒ 984

So, female production = 1020 - 984

⇒ 36

∴ The required answer is 36.

The following pie charts show the data of the number of appeared and passed student of class 12 in sections A, B, C, D and E.

SSC Himanshu Akash 19.12.2023 G1 C1SSC Himanshu Akash 19.12.2023 G2

What is the percentage of students who appeared for the exam in section E (correct to one decimal place)?

  1. 29.1%
  2. 16.8%
  3. 18.2%
  4. 16.1%

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 16.1%

Double Pie Question 8 Detailed Solution

Download Solution PDF

Calculation

360° → 100%

1° → 100/360 = 5/18

The students who appeared for the exam in section = 58°

⇒ 58° → 58 × 5/18

= 16.1%

The answer is 16.1%

The following pie charts show the number of start-ups started in various sectors since 2016 and the number of successful start-ups in those sectors respectively.

SSC Himanshu Akash 09.03.2023 G8

SSC Himanshu Akash 09.03.2023 G9

Out of all the start-ups that started since 2016, what percentage (approx. up to two decimal places)of startups started in travel sector?

  1. 13.12%
  2. 12.19%
  3. 12.91%
  4. 13.21%

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 12.91%

Double Pie Question 9 Detailed Solution

Download Solution PDF

Calculation:

Total start-up started = 720 + 256 + 650 + 324 + 560

⇒ 2510

Start-up in the travel sector = 324

Required % = (324/2510) × 100

⇒ 12.90.8 ≈ 12.91%

∴ The required answer is 12.91%.

The following pie charts show the data of the number of appeared and passed students of class 12 in sections A, B, C, D and E.

SSC Himanshu Akash 07.10.2023 G18SSC Himanshu Akash 07.10.2023 G19
Find the difference between the number of students who appeared for the exam in sections A and B.

  1. 60
  2. 30
  3. 50
  4. 40

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 40

Double Pie Question 10 Detailed Solution

Download Solution PDF

Calculation:

Total number of appeared students = 1800 student

⇒ 360° = 1800

⇒ 1° = 1800/360 = 5 students

Appeared students of section A = 42° = 42 × 5 = 210 students

Appeared students of section B = 50° = 50 × 5 = 250 students

Required difference = (250 - 210) = 40 students

∴ The correct answer is 40 students.

Study the given pie-chart carefully and answer the following question. 

The entire fund that school gets form different sources is equal to Rs.10 lakh

SSC Himanshu Akash 18.01.2024 G1SSC Himanshu Akash 18.01.2024 G2

What amount (in Rs.) of the fund is acquired by the school from internal sources?

  1. 1,45,000
  2. 1,50,000
  3. 1,32,000
  4. 1,60,000

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 1,50,000

Double Pie Question 11 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

The total fund received by school from different sources = 10 lakh

The school received fund from internal source = 15%

Concept:

\(X\%={X\over100}\)

Calculation:

Let the fund received by internal source is X

⇒ X = 15% of 10 lakh

⇒ X = \({15\over100}\times{1000000}=150000\)

∴ The required result will be 150000.

Study the given pie - chart carefully and answer the following question.

The entire fund that the school gets from different sources is equal to Rs. 10 lakh

SSC Himanshu Akash 13.12.2023 G2SSC Himanshu Akash 13.12.2023 G3
What is the difference between the funds (in Rs.) acquired by the school from donations and those from government agencies?

  1. 2,30,000
  2. 2,50,000
  3. 2,80,000
  4. 2,40,000

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 2,30,000

Double Pie Question 12 Detailed Solution

Download Solution PDF
Given:- 

Funds from Donations = 35% of Rs. 10,00,000 (10 lacks)

Funds from Government Agencies = 12% of Rs. 10,00,000 (10 lakh) 

Calculations:-

Funds from Donations = (35/100) × 10,00,000 = Rs. 3,50,000

Funds from Government Agencies = (12/100) × 10,00,000 = Rs. 1,20,000 

Difference = Funds from Donations - Funds from Government Agencies Difference

⇒ Rs. 3,50,000 - Rs. 1,20,000 = Rs. 2,30,000 

∴  The difference is Rs. 2,30,000 

Study the given pie chart carefully and answer the following question. 

The Sources of funds are represented in the pie chart given below:

(The entire funds that the school gets from different sources is equal to Rs. 10 lakhs)

qImage660d5513fb75f8c11462983d

 

Uses of Funds by the School:

qImage660d5513fb75f8c114629840

What is the total amount (in Rs.) used by the school for the payment?

  1. 1,20,000
  2. 3,10,000
  3. 1,10,000
  4. 2,10,000

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 1,10,000

Double Pie Question 13 Detailed Solution

Download Solution PDF

Calculation

The total amount used by the school for the payment = 11% of 1000000

⇒ 11/100 * 1000000

⇒ 110000

The total amount used by the school for the payment is 110000.

Pie-chart I shows the distribution of students who appeared in Board examination from schools A, B, C, D and E and pie-chart II shows the distribution of students who passed the examination from these schools. Read both these pie-charts and answer the question :

qImage68188a9a8339b71194399e6b

The total number of students who failed from schools B and D is what percent of the total number of students who passed from schools A and C?

  1. \(10\frac{1}{3}\)%
  2. 12%
  3. \(13\frac{1}{3}\)%
  4. 15%

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : \(13\frac{1}{3}\)%

Double Pie Question 14 Detailed Solution

Download Solution PDF

Calculation:

Pie-chart I shows the distribution of students who appeared in Board examination from schools A, B, C, D and E.

Total number of Students appeared = 1800

School A appeared = 17% of 1800 = 0.17 × 1800 = 306

School B appeared = 18% of 1800 = 0.18 × 1800 = 324

School C appeared = 20% of 1800 = 0.20 × 1800 = 360

School D appeared = 21% of 1800 = 0.21 × 1800 = 378

School E appeared = 24% of 1800 = 0.24 × 1800 = 432

Pie-chart II shows the distribution of students who passed the examination from these schools.

Total number of Students passed = 1500

School A passed = 15% of 1500 = 0.15 × 1500 = 225

School B passed = 18% of 1500 = 0.18 × 1500 = 270

School C passed = 21% of 1500 = 0.21 × 1500 = 315

School D passed = 24% of 1500 = 0.24 × 1500 = 360

School E passed = 22% of 1500 = 0.22 × 1500 = 330

Number of failed students = Number of appeared students - Number of passed students

Students who failed from School B = Students appeared from B - Students passed from B

⇒ Failed from B = 324 - 270 = 54

Students who failed from School D = Students appeared from D - Students passed from D

⇒ Failed from D = 378 - 360 = 18

Total students who failed from schools B and D = Failed from B + Failed from D = 54 + 18 = 72

Total students who passed from schools A and C = Passed from A + Passed from C = 225 + 315 = 540

Required percentage = \(\frac{\text{Total failed from B and D}}{\text{Total passed from A and C}}× 100\)

⇒ Percentage = (72/540) × 100

⇒ Percentage = 720/54

⇒ Percentage = 40/3

⇒ Percentage = \(13\frac{1}{3}\)%

∴ The correct answer is option 3.

Double Pie Question 15:

Study the given pie-chart carefully and answer the following question. If scholarship has to be paid out of the donation fund, then what is the percentage of donation fund used for this purpose (rounded off to two decimal places)? 

The entire fund that school gets from different sources is equal to Rs. 10 lakh

SSC Himanshu Akash 07.10.2023 G24SSC Himanshu Akash 07.10.2023 G25

  1. 74.29%
  2. 72.15%
  3. 80.25%
  4. 75.25%

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 74.29%

Double Pie Question 15 Detailed Solution

Calculation:

Total fund got by school = 100% = 1000000

Funds got through donation = 35%

Scholarship paid = 26% 

Required percentage = 26/35 × 100

⇒ 2600/35 = 74.285% ≈ 74.29%

∴ The correct answer is 74.29%.

Get Free Access Now
Hot Links: master teen patti teen patti master online all teen patti master online teen patti real money