CLAT Quantitative Techniques Questions Solved Problems with Detailed Solutions [Free PDF]

Last updated on May 26, 2025

Important CLAT Quantitative Techniques Questions

CLAT Quantitative Techniques Questions Question 1:

Comprehension:

Directions: Read the given information carefully and answer the following questions.

Income tax department planned to raid a company office in four different cities of Uttar Pradesh viz. Aligarh, Bulandshahr, Noida, and Ghaziabad. The total amount proposed to be collected from all the cities was Rs. 4400 crore. The ratio between the amount proposed to the amount collected is 11 ∶ 4 respectively. 30% of the amount collected out of the total amount collected is from Aligarh, 10% of the amount collected out of the total amount collected is from Bulandshahr. The remaining amount collected is from Noida and Ghaziabad in the ratio of 1 ∶ 3 respectively. The ratio of the amount proposed to be collected from Aligarh and other cities together is 3 ∶ 5. 4% of the amount proposed from all cities except Aligarh is proposed to be collected from Ghaziabad. The remaining proposed amount is from Bulandshahr and Noida in the ratio of 5 ∶ 3 respectively.

Amount collected from Bulandshahr and Aligarh together is what percent of the total amount proposed in the same cities together?

  1. 13.39%
  2. 17.24%
  3. 19.39%
  4. 15.26%

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 19.39%

CLAT Quantitative Techniques Questions Question 1 Detailed Solution

Total amount proposed to be collected = 4400 crore

⇒ Total amount collected from all cities = 4 × 4400/11 = 1600 crore

Amount collected from Bulandshahr = 10 × 1600/100 = 160 crore

Amount collected from Aligarh = 30 × 1600/100 = 480 crore

⇒ Remaining collected amount = 1600 – 160 – 480 = 960 crore

Amount collected from Ghaziabad = 960 × 3/4 = 720 crore

⇒ Amount collected from Noida = 960 – 720 = 240 crore

Amount proposed in Aligarh = 4400 × 3/8 = 1650 crore

⇒ Remaining proposed amount = 4400 – 1650 = 2750 crore

Amount proposed to be collected from Ghaziabad = 4 × 2750/100 = 110 crore

⇒ Amount proposed in Bulandshahr and Noida = 2750 – 110 = 2640 crore

Amount proposed in Bulandshahr = 2640 × 5/8 = 330 × 5 = 1650

⇒ Amount proposed in Noida = 2640 – 1650 = 990 crore

Total amount collected from Aligarh and Bulandshahr together = 160 + 480 = 640 crore

Total amount proposed in Aligarh and Bulandshahr together = 1650 + 1650 = 3300 crore

∴ Required percentage = 640/3300 × 100 = 19.39%

CLAT Quantitative Techniques Questions Question 2:

Comprehension:

Directions: Read the given information carefully and answer the following questions.

Income tax department planned to raid a company office in four different cities of Uttar Pradesh viz. Aligarh, Bulandshahr, Noida, and Ghaziabad. The total amount proposed to be collected from all the cities was Rs. 4400 crore. The ratio between the amount proposed to the amount collected is 11 ∶ 4 respectively. 30% of the amount collected out of the total amount collected is from Aligarh, 10% of the amount collected out of the total amount collected is from Bulandshahr. The remaining amount collected is from Noida and Ghaziabad in the ratio of 1 ∶ 3 respectively. The ratio of the amount proposed to be collected from Aligarh and other cities together is 3 ∶ 5. 4% of the amount proposed from all cities except Aligarh is proposed to be collected from Ghaziabad. The remaining proposed amount is from Bulandshahr and Noida in the ratio of 5 ∶ 3 respectively.

What is the average of the total amount collected who from Aligarh and Noida together?

  1. 480 crore
  2. 720 crore
  3. 360 crore
  4. 280 crore

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 360 crore

CLAT Quantitative Techniques Questions Question 2 Detailed Solution

Total amount proposed to be collected = 4400 crore

⇒ Total amount collected from all cities = 4 × 4400/11 = 1600 crore

Amount collected from Bulandshahr = 10 × 1600/100 = 160 crore

Amount collected from Aligarh = 30 × 1600/100 = 480 crore

⇒ Remaining collected amount = 1600 – 160 – 480 = 960 crore

Amount collected from Ghaziabad = 960 × 3/4 = 720 crore

⇒ Amount collected from Noida = 960 – 720 = 240 crore

Total amount collected who from Aligarh and Noida together = 480 + 240 = 720 crore

∴ Required average = 720/2 = 360 crore

CLAT Quantitative Techniques Questions Question 3:

Comprehension:

Directions: Read the given information carefully and answer the following questions.

Income tax department planned to raid a company office in four different cities of Uttar Pradesh viz. Aligarh, Bulandshahr, Noida, and Ghaziabad. The total amount proposed to be collected from all the cities was Rs. 4400 crore. The ratio between the amount proposed to the amount collected is 11 ∶ 4 respectively. 30% of the amount collected out of the total amount collected is from Aligarh, 10% of the amount collected out of the total amount collected is from Bulandshahr. The remaining amount collected is from Noida and Ghaziabad in the ratio of 1 ∶ 3 respectively. The ratio of the amount proposed to be collected from Aligarh and other cities together is 3 ∶ 5. 4% of the amount proposed from all cities except Aligarh is proposed to be collected from Ghaziabad. The remaining proposed amount is from Bulandshahr and Noida in the ratio of 5 ∶ 3 respectively.

What is the ratio between the amount proposed from Ghaziabad and the amount collected from Bulandshahr respectively?

  1. 11 ∶ 72
  2. 11 ∶ 38
  3. 11 ∶ 16
  4. 16 ∶ 13

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 11 ∶ 16

CLAT Quantitative Techniques Questions Question 3 Detailed Solution

Total amount proposed to be collected = 4400 crore

⇒ Total amount collected from all cities = 4 × 4400/11 = 1600 crore

Amount collected from Bulandshahr = 10 × 1600/100 = 160 crore

Amount collected from Aligarh = 30 × 1600/100 = 480 crore

⇒ Remaining collected amount = 1600 – 160 – 480 = 960 crore

Amount collected from Ghaziabad = 960 × 3/4 = 720 crore

⇒ Amount collected from Noida = 960 – 720 = 240 crore

Amount proposed in Aligarh = 4400 × 3/8 = 1650 crore

⇒ Remaining proposed amount = 4400 – 1650 = 2750 crore

Amount proposed to be collected from Ghaziabad = 4 × 2750/100 = 110 crore

⇒ Amount proposed in Bulandshahr and Noida = 2750 – 110 = 2640 crore

Amount proposed in Bulandshahr = 2640 × 5/8 = 330 × 5 = 1650

⇒ Amount proposed in Noida = 2640 – 1650 = 990 crore

∴ Required ratio = 110 ∶ 160 = 11 ∶ 16

CLAT Quantitative Techniques Questions Question 4:

Comprehension:

Directions: Read the given information carefully and answer the following questions.

Income tax department planned to raid a company office in four different cities of Uttar Pradesh viz. Aligarh, Bulandshahr, Noida, and Ghaziabad. The total amount proposed to be collected from all the cities was Rs. 4400 crore. The ratio between the amount proposed to the amount collected is 11 ∶ 4 respectively. 30% of the amount collected out of the total amount collected is from Aligarh, 10% of the amount collected out of the total amount collected is from Bulandshahr. The remaining amount collected is from Noida and Ghaziabad in the ratio of 1 ∶ 3 respectively. The ratio of the amount proposed to be collected from Aligarh and other cities together is 3 ∶ 5. 4% of the amount proposed from all cities except Aligarh is proposed to be collected from Ghaziabad. The remaining proposed amount is from Bulandshahr and Noida in the ratio of 5 ∶ 3 respectively.

What is the difference between the amount proposed from Noida and the amount collected from Ghaziabad?

  1. 270 crore
  2. 310 crore
  3. 830 crore
  4. 760 crore

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 270 crore

CLAT Quantitative Techniques Questions Question 4 Detailed Solution

Total amount proposed to be collected = 4400 crore

⇒ Total amount collected from all cities = 4 × 4400/11 = 1600 crore

Amount collected from Bulandshahr = 10 × 1600/100 = 160 crore

Amount collected from Aligarh = 30 × 1600/100 = 480 crore

⇒ Remaining collected amount = 1600 – 160 – 480 = 960 crore

Amount collected from Ghaziabad = 960 × 3/4 = 720 crore

⇒ Amount collected from Noida = 960 – 720 = 240 crore

Amount proposed in Aligarh = 4400 × 3/8 = 1650 crore

⇒ Remaining proposed amount = 4400 – 1650 = 2750 crore

Amount proposed to be collected from Ghaziabad = 4 × 2750/100

= 110 crore

⇒ Amount proposed in Bulandshahr and Noida = 2750 – 110 = 2640 crore

Amount proposed in Bulandshahr = 2640 × 5/8 = 330 × 5 = 1650

⇒ Amount proposed in Noida = 2640 – 1650 = 990 crore

∴ Required difference = 990 – 720 = 270 crore

CLAT Quantitative Techniques Questions Question 5:

Comprehension:

Directions: Read the given information carefully and answer the following questions.

Income tax department planned to raid a company office in four different cities of Uttar Pradesh viz. Aligarh, Bulandshahr, Noida, and Ghaziabad. The total amount proposed to be collected from all the cities was Rs. 4400 crore. The ratio between the amount proposed to the amount collected is 11 ∶ 4 respectively. 30% of the amount collected out of the total amount collected is from Aligarh, 10% of the amount collected out of the total amount collected is from Bulandshahr. The remaining amount collected is from Noida and Ghaziabad in the ratio of 1 ∶ 3 respectively. The ratio of the amount proposed to be collected from Aligarh and other cities together is 3 ∶ 5. 4% of the amount proposed from all cities except Aligarh is proposed to be collected from Ghaziabad. The remaining proposed amount is from Bulandshahr and Noida in the ratio of 5 ∶ 3 respectively.

What is the ratio between the amount collected from Ghaziabad to Bulandshahr respectively?

  1. 9 ∶ 5
  2. 4 ∶ 7
  3. 9 ∶ 2
  4. 7 ∶ 4

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 9 ∶ 2

CLAT Quantitative Techniques Questions Question 5 Detailed Solution

Total amount proposed to be collected = 4400 crore

⇒ Total amount collected from all cities = 4 × 4400/11 = 1600 crore

Amount collected from Bulandshahr = 10 × 1600/100 = 160 crore

Amount collected from Aligarh = 30 × 1600/100 = 480 crore

⇒ Remaining collected amount = 1600 – 160 – 480 = 960 crore

Amount collected from Ghaziabad = 960 × 3/4 = 720 crore

⇒ Amount collected from Noida = 960 – 720 = 240 crore

∴ Ratio between the amount collected from Ghaziabad to Bulandshahr = 720 ∶ 160 = 9 ∶ 2

Hot Links: teen patti pro teen patti real cash apk teen patti master app teen patti gold download