Average MCQ Quiz - Objective Question with Answer for Average - Download Free PDF

Last updated on Jun 3, 2025

Practice Average MCQs with Testbook to ace this section in the Quantitative Aptitude paper. Many competitive exams such as SSC CGL, SBI PO, UPSC, RRB NTPC, etc. have Quantitative Aptitude in their syllabus that includes various Average objective questions. Average is a mean value that represents a set of values with a single value. Learning key concepts of the Average section like practicing Average Formulas and understanding the implications of Average in mathematical and real-life based problems are some benefits of attempting the Average Quizzes. Average is a very interesting topic and if practiced thoroughly, it is pretty easy to solve. Many candidates look at Average MCQs as one of the scoring sections of Quant. Solving the Average Quiz will help you perfect your skillset and aim to crack this section in a shorter time. Take a look at this article and practice Average Questions Answers with solutions and explanations.

Latest Average MCQ Objective Questions

Average Question 1:

The average weight of 48 students of a class is 36 kg. If the weights of teacher and principal are included, then the average becomes 36.76 kg. Find the sum of the weights of teacher and principal? 

  1. 108 kg
  2. 112 kg
  3. 110 kg
  4. 114 kg
  5. None of the above

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 110 kg

Average Question 1 Detailed Solution

Sum of weights of teacher and principal

⇒ New avg. × No. of students – Existing avg. × No. of students

⇒ 36.76 × 50 – 36 × 48 = 1838 – 1728

⇒ 110 kg

∴ Sum of weight of teacher and principle is 110 kg

Average Question 2:

The average age of a group of 20 teachers is 50 years. When a 40-year-old teacher left the group and a new teacher joined this group. The average increases by 1 year. What is the age of the new teacher?

  1. 50
  2. 55
  3. 60
  4. 65
  5. None of the above

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 60

Average Question 2 Detailed Solution

Given:

Number of teacher = 20 

The average age of all teacher = 50 years

Concept used:

Average = (The sum of N number/N)

Calculation:

Let the age of the new teacher be x.

Number of teacher = 20 

The average age of all teacher = 50 years

⇒ Total = 20 × 50

⇒ 1000

Now a 40-year teacher left the group 

⇒ 1000 - 40 

⇒ 960

After joining the new teacher the average increases by 1.

⇒ Now, Total = 51 × 20

⇒ 1020

The age of new teacher

⇒ 1020 - 960

⇒ 60

∴ The age of the new teacher is 60 years.

Number of teacher = 20 

The average age of all teacher = 50 years

Age of teacher who leaves the group = 40 years

New average = 51

⇒ Age of new people = new total age - (old total age - 40)

⇒ Age of new teacher = 51 × 20 - (50 × 20 - 40)

⇒ 1020 - (1000 - 40)

⇒ 1020 - 960

⇒ 60

∴ The age of the new teacher is 60 years.

Age of teacher leaves the group = 40 years

Number of teachers in the group = 20 years 

Average increases = 1

Now, the age of the new teacher

⇒ 40 + 20 × 1

⇒ 60 

∴ The age of the new teacher is 60 years.

Average Question 3:

Average mark of 10 students in a group is 25. If one more student is joined in this group, the average changes to 24. What is the mark of the new student ? 

  1. 24
  2. 14
  3. 18
  4. 20
  5. None of the above

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 14

Average Question 3 Detailed Solution

Given:

Average mark of 10 students = 25

New average mark after 1 more student joins = 24

Total students after new student joins = 11

Formula used:

Total marks = Average × Number of students

Mark of new student = Total marks after new student joins - Total marks of original group

Calculation:

Total marks of original group = 25 × 10

⇒ Total marks of original group = 250

Total marks after new student joins = 24 × 11

⇒ Total marks after new student joins = 264

Mark of new student = Total marks after new student joins - Total marks of original group

⇒ Mark of new student = 264 - 250

⇒ Mark of new student = 14

∴ The correct answer is option (2).

Average Question 4:

The average weight of P, Q and R is 55 kg. If the average weight of P and Q is 50 kg and that of Q and R is 53 kg, then the weight of Q is:

  1. 41 kg
  2. 42 kg
  3. 44 kg
  4. 40 kg
  5. None of the above

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 41 kg

Average Question 4 Detailed Solution

Given:

The average weight of P, Q & R= 55 Kg

The average weight of P & Q = 50 Kg

The average weight of Q & R = 53 Kg

Concept used:

Sum of n object = Average of n object × Number of object

Calculation:

Sum of weight(P+Q+R)= 55 × 3=165 kg

Sum of weight(P+Q)= 50 × 2= 100 kg

Sum of weight(Q+R)= 53 × 2= 106 kg

Weight of Q

⇒ {Sum of weight(P+Q) + Sum of weight(Q+R)} - Sum of weight(P+Q+R) 

⇒ {100 + 106} - 165

⇒ 41 kg

 ∴ The correct answer is 41 kg.

Average Question 5:

The average weight of a group of 24 persons is 34 kg. The average weight of another group of 48 persons is K kg. If the average weight of all the 72 persons is 56 kg, then what is the value of K?

  1. 64 kg
  2. 67 kg
  3. 68 kg
  4. 70 kg
  5. None of the above

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 67 kg

Average Question 5 Detailed Solution

Given:

Average weight of 24 persons = 34 kg

Average weight of 48 persons = K kg

Average weight of all 72 persons = 56 kg

Formula used:

Average weight =

Calculations:

Let total weight of 24 persons = 24 × 34 = 816 kg

Let total weight of 48 persons = 48 × K = 48K kg

Total weight of 72 persons = 72 × 56 = 4032 kg

So, total weight = 816 + 48K = 4032

⇒ 816 + 48K = 4032

⇒ 48K = 4032 - 816

⇒ 48K = 3216

⇒ K =

⇒ K = 67 kg

∴ The correct answer is K = 67 kg.

Top Average MCQ Objective Questions

The average weight of P and his three friends is 55 kg. If P is 4 kg more than the average weight of his three friends, what is P's weight (in kg)?

  1. 60
  2. 54
  3. 58
  4. 62

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 58

Average Question 6 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

The average weight of P and his three friends = 55 kg

The weight of P = 4 kg more than the average weight of his three friends

Formula used:

The total sum of the terms = Average × Number of terms

Calculation:

The total weight of P and his three friends = 55 × 4 = 220 kg

Let, the average weight of three friends = x

So, the total weight of three friends = 3x

The weight of P = x + 4

Then, (x + 4) + 3x = 220

⇒ 4x + 4 = 220

⇒ 4x = 220 - 4 = 216

⇒ x = 216/4 = 54

∴ P's weight = 4 + 54 = 58 kg

∴ The P's weight (in kg) is 58 kg

20 students of a college went to a hotel. 19 of them spent Rs. 175 each on their meal and the 20th student spent Rs. 19 more than the average of all the 20. Find the total money spent by them. 

  1. Rs. 3,490
  2. Rs. 3,540
  3. Rs. 3,520
  4. Rs. 3,500

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : Rs. 3,520

Average Question 7 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

Total students = 20

19 students spent = 175 each

Formula used:

Average cost = Total cost/total number of person

Calculation:

Let the 20th student spend = X

According to the question:

⇒ (19 × 175 + X)/20 = X - 19

⇒ (3325 + X) = 20 × (X - 19)

⇒ 3325 + X = 20X - 380

⇒ 19X = 3325 + 380 = 3705

⇒ X = 3705/19 = Rs.195

Total money spent at hotel = (19 × 175) + 195 

⇒ 3325 + 195 = Rs.3520

∴ The correct answer is Rs.3520.

 Alternate Method

Total Student = 20

Let Avg spend by 20 students = y

Total spend = 20y

⇒ 20y = 19 × 175 + (y + 19)

⇒ 19y = 3344

⇒ y = 176

Total spend = 20 × 176

∴ Total money spent by them is Rs. 3520

The average age of three persons P, Q and R is 24 years. S joins the group the average age becomes 30 years. If another person T who is 4 years older than S joins the group, then the average age of five persons is ____ years and the age of S is ____ years. 

  1. 36, 51
  2. 40, 52
  3. 38, 50
  4. 34.4, 48
  5. 37, 50

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 34.4, 48

Average Question 8 Detailed Solution

Download Solution PDF

Let age of P, Q, R and S be P, Q, R and S respectively.

Given,

⇒ P + Q + R = 24 × 3

⇒ P + Q + R = 72

Then,

⇒ P + Q + R + S = 30 × 4 = 120

⇒ S = 120 - 72 = 48 Years

The age of S is 48 years.

⇒ T = 48 + 4 = 52 years

Total age of five persons =

= 120 + 52

= 172

Average age of 5 persons = 172/5 = 34.4 years

The average of 28 numbers is 77. The average of first 14 numbers is 74 and the average of last 15 numbers is 84. If the 14th number is excluded, then what is the average of remaining numbers? (correct to one decimal places)

  1. 74.7
  2. 77
  3. 73.1
  4. 76.9

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 74.7

Average Question 9 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

Average of 28 numbers = 77

Average of first 14 numbers = 74

Average of last 15 numbers = 84 

Formula used:

Average = Sum of observations ÷ No of observations

Calculation:

Value of 14th number = (Sum of first 14 numbers +  Sum of last 15 numbers) - Sum of 28 numbers  

⇒ 14th Number = (14 × 74 + 15 × 84 - 28 × 77)

⇒ 1036 + 1260 - 2156 = 140 

Average of remaining 27 numbers = (Sum of 28 numbers - 14th number) ÷ 27 

⇒ (2156 - 140) ÷ 27 = 2016 ÷ 27 

⇒ 74.66 or 74.7

∴ The required result = 74.7 
Alternate Method

Average of 28 numbers = 77

Average of first 14 numbers = 74

Average of last 15 numbers = 84

Deviation on first 14 numbers = 74 - 77 = - 3 × 14 = - 42 

Deviation on last 15 numbers = 84 - 77 = 7 × 15 = 105

14th number = 77 - 42 + 105 = 140

∴ Average of remaining 27 numbers = (28 × 77 - 140) ÷ 27 = 74.7

The batting average for 27 innings of a cricket player is 47 runs. His highest score in an innings exceeds his lowest score by 157 runs. If these two innings are excluded, the average score of the remaining 25 innings is 42 runs. Find his highest score in an innings.

  1. 176
  2. 188
  3. 186
  4. 174

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 188

Average Question 10 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

The batting average for 27 innings of a cricket player is 47 runs.

His highest score exceeds his lowest score by 157 runs.

If these two innings are excluded, the average of the remaining 25 innings is 42 runs.

Formula used:

Average run = Total run in total innings/Total number of innings

Calculation:

Sum of runs for 27 innings of a cricket player = 47 × 27 = 1269

Sum of runs for 25 innings of a cricket player = 42 × 25 = 1050

Sum of remaining 2 innings = 1269 - 1050 = 219

Let the minimum score be x and the maximum score be x + 157

According to the question,

x + x + 157 = 219

⇒ 2x = 219 - 157

⇒ 2x = 62

⇒ x = 31

So, highest score = 157 + 31

⇒ 188

∴ His highest score in an innings is 188.

Shortcut Trick

The batting average for 27 innings of a cricket player is 47 runs.

The batting average for 25 innings is 42 runs (High and Low score excluded)

Here, Average decreases by (47 - 42) = 5

So, Total runs in that two innings (H + L) = 47 + 47 + (25 × 5) = 219 runs

Difference of runs in that two innings (H - L) = 157 runs

So, 2H = 219 + 157

⇒ H = 376/2 = 188 runs

The average of nine numbers is 60, that of the first five numbers is 55 and the next three is 65. The ninth number is 10 less than the tenth number. Then, tenth number is –

  1. 80
  2. 70
  3. 75
  4. 85

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 80

Average Question 11 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

Average of nine numbers = 60

Average of first five numbers = 55 and average of next three numbers = 65

Tenth number = Ninth number + 10

Concept used:

Average = Total sum of all numbers / (Count of the numbers)

Calculation:

The sum of nine numbers = 60 × 9 = 540

The sum of the first five numbers = 55 × 5 = 275

The sum of the next three numbers = 65 × 3 = 195

Ninth number = (540 – 275 – 195) = (540 – 470) = 70

∴ Tenth number = 70 + 10 = 80

Mistake PointsWe have details about 10 numbers but the average is given only of 9 

numbers. To calculate the 10th number, we have a relationship that is

the ninth number is 10 less than the tenth number. So after calculating

the 9th number, use this relation to find the next number. Don't take

the average of 10th number. 

The average salary of the entire staff in Reliance Company is Rs.15000 per month. The average salary of officers is Rs.45000 per month and that of non-officers is Rs.10000 per month. If the number of officers is 20 then find the number of non-officers in the Reliance company.

  1. 160
  2. 120
  3. 60
  4. 180

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 120

Average Question 12 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

The average salary of the entire staff = Rs. 15000

The average salary of officers = Rs. 45000

The average salary of non-officers = Rs. 10000

Number of officers = 20 

Calculations:

Let the number of non-officers be x.

Total member in entire staff = x + 20

Total salary of the entire staff = (x + 20) × 15000

⇒ 15000x + 300000      ----(1)

Total salary of officers = 20 × 45000 = 900000

Total salary of non-officers = x × 10000 = 10000x 

Total salary of the entire staff = 900000 + 10000x      ----(2)

From equation (1) and (2)

⇒ 10000x + 900000 = 15000x + 300000

⇒ 5000x = 600000

⇒ x = 120

Alternate Method

 

The ratio of officers to non-officers = 5000 ∶ 30000 = 1 ∶ 6

Number of officers = 1 unit = 20

Then, number of non-officers = 6 unit = 120

∴ Non-officers in reliance company be 120.

Average of 40 numbers is 71. If the number 100 replaced by 140, then average is increased by.

  1. 3
  2. 4
  3. 2
  4. 1

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 1

Average Question 13 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

Average of 40 numbers = 71

Formula:

Average = Sum of all observations/Total number of all observations

Calculation:

Sum of 40 numbers = 40 × 71 = 2840

New sum of 40 numbers = 2840 – 100 + 140 = 2880

New average of 40 numbers = 2880/40 = 72

∴ The average increased = 72 – 71 = 1

Shortcut Trick

New average = Old average + (Change in number/Total numbers)

New average of 40 numbers = 71 + (140 – 100)/40 = 71 + 1 = 72

∴ The average increased = 72 – 71 = 1 

The average weight of 20 students in a group is 54 kg. If 12 students of average weight 52 kg join the group and 7 students of average weight 56 kg leave the group, then what will be the average weight (in kg) of the remaining students in the group?

  1. 53.84
  2. 51.96
  3. 52.48
  4. 54.24

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 52.48

Average Question 14 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:-

Average weight of 20 students = 54 kg

Average weight of 12 students = 52 kg

Average weight of 7 students = 56 kg

Formula used:-

Average = (Sum of all weight)/(Total no. of weight)

Calculation:-

According to question-

⇒ (Sum of 20 students)/20 = 54

⇒ Sum of 20 students = 54 × 20

⇒ Sum of 20 students = 1080

∴ Sum of 12 students = 52 × 12

⇒ Sum of 12 students = 624

⇒ Sum of 7 students = 56 × 7

⇒ Sum of 7 students = 392

Average of remaining students = (Sum of 20 students + Sum of 12 students - Sum of 7 students)/(20 + 12 - 7)

Average of remaining students = (1080 + 624 - 392)/25

Average of remaining students = 1312/25 = 52.48

Average of remaining students is 52.48. 

The average of 45 numbers is 150. Later it is found that a number 46 is wrongly written as 91, then find the correct average.

  1. 151
  2. 147
  3. 149
  4. 153

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 149

Average Question 15 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

The average of 45 data is 150

46 is wrongly written as 91

Concept used:

Average = Sum of total observations/Total number of observations

Calculation:

The total sum of all 45 number = 150 × 45 = 6750

Now, 46 is wrongly written as 91

The correct sum of data = 6750 – (91 – 46) = 6705

Then, Correct average of the data = 6705/45 = 149

∴ The correct average is 149

Difference between wrong and actual numbers = 91 46 = 45

As the actual number is less than the wrong number

So the average decreased by 45/45 = 1

The correct average = 150 1 = 149

∴ The correct average is 149 

Hot Links: teen patti joy vip teen patti master app teen patti master old version teen patti vip